Близько 10% дорослих діагностують виразку шлунка, причини якої можуть бути зовнішні або внутрішні. Але в будь-якому випадку відбувається порушення цілісності стінки органу через вплив компонентів шлункового соку. Ця патологія характеризується хронічним перебігом з періодичними загостреннями. Знаючи причини виразок шлунка, можна запобігти їх первинному розвитку та рецидивам. Пептичні виразки виникають у будь-якому віці, але найчастіше зустрічаються у віці від 30 до 40 років та у 6-7 разів частіше зустрічаються у чоловіків, ніж у жінок.
https://anatomia.org.ua/publ/zagalna_medichna_informacija/medicina/jazva_zheludka_i_dvenadcatiperstnoj_kishki/1-1-0-267
Причини пептичних виразок
Пошкодження слизової оболонки, що виявляється у вигляді виразок, ерозій та запалень, обумовлено переважанням інвазивних факторів (соляна кислота, пепсин, жовчні кислоти) над захисними силами слизової оболонки. Важливу роль грає інфекція H. pylori. Ці мікроорганізми можуть викликати запалення слизової оболонки, порушуючи місцеві захисні фактори та підвищуючи кислотність.
Існує кілька факторів, що сприяють загостренню захворювання.
- Хронічний неврологічний та емоційний стрес.
- Генетична схильність.
- Наявність хронічного гастриту або дуоденіту.
- Вживання алкоголю та куріння.
- Вживання наркотиків.
Симптоми виразки пептики
Найбільш характерним симптомом виразкової хвороби є біль у верхній частині живота, який найчастіше виникає натще, тобто між їдою. Біль може виникати протягом ночі, змушуючи пацієнта прокидатися, щоб поїсти. Біль зазвичай зникає протягом перших 30 хвилин після їди. Менш специфічними, але частими симптомами виразкової хвороби є нудота, почуття тяжкості після їжі, відчуття здавленості у шлунку, блювання, втрата апетиту, збільшення ваги та печія.
Ускладнення пептичної виразки
Перфоративна виразка – це отвір у стінці шлунка або дванадцятипалої кишки. Це одне з найнебезпечніших ускладнень виразкової хвороби, оскільки воно може призвести до заковтування вмісту шлунково-кишкового тракту та інфекцій черевної порожнини.
Кровотеча зазвичай проявляється у вигляді чорного випорожнення (кров проходить через шлунково-кишковий тракт, окислюється і стає чорною).
Злоякісна трансформація виразки у злоякісну пухлину.
Ускладнення виразкової хвороби — одне з багатьох загрозливих для життя станів, про які повинен знати кожен, хто страждає на виразкову хворобу. Саме тому лікування пептичних виразок не слід відкладати чи припиняти.
Профілактика пептичних виразок
Щоб уникнути виразкової хвороби, необхідно кинути курити, утриматися від зловживання алкоголем, нормалізувати харчування, не забувати добре відпочивати та уникати стресів.
Крім того, якщо пацієнт страждає на хронічний гастрит і кислотоутворюючу функцію шлунка підвищено, необхідно видалити мікроорганізм H. pylori.
Якщо виразкова хвороба вже виникла, то на додаток до вже згаданих заходів (для запобігання можливому погіршенню стану) необхідно обговорити з лікарем поведінкові стратегії у разі відновлення болю у животі. Наприклад, деяким пацієнтам іноді рекомендують приймати препарати проти дефекації тривалий час або «при необхідності».
Ремісія виразкової хвороби вважається повною, коли у пацієнта немає абсолютно ніяких ознак загострення протягом трьох і більше років.